Podział garnków wg rodzajów
Opinie: 0
Współczesny rynek artykułów gospodarstwa domowego proponuje klientom ogromną gamę różnych produktów codziennego użytku, posiadających wielorakie parametry, atrybuty i udogodnienia. W branży wyposażenia gospodarstwa domowego przoduje kilka znanych i cenionych marek specjalizujących się w produkcji różnych rodzajów naczyń kuchennych, wśród których można wyróżnić: garnki klasyczne, rondle, garnki do gotowania na parze, szybkowary czy garnki specjalistyczne.
ma służyć głównie do gotowania i duszenia żywności. Powinien dobrze przewodzić ciepło i charakteryzować się doskonałą i równomierną jego dystrybucją, ponieważ takie cechy znacznie upraszczają i skracają czas trwania procesu gotowania. Posiada on dwa uchwyty, które powinny być stworzone z nienagrzewającego się materiału i solidnie przymocowane do korpusu naczynia, oraz pokrywę (szklaną lub stalową).
jest odmianą garnka klasycznego. Posiada jednak tylko jedną długą rączkę. Zazwyczaj ma mniejsze wymiary niż zwykły garnek. Służy głównie do gotowania płynów – na przykład sosów czy mleka.
występuje w wielu wariantach. Jedne posiadają wyłącznie wyjmowane sito, a inne – te bardziej zaawansowane – tworzą piętra poprzedzielane wkładkami z dziurkami. Ustawione jeden na drugim (w formie wieży) garnki dają możliwość gotowania kilku potraw jednocześnie. Gotowanie na parze jest bardzo ważnym i skutecznym elementem zdrowego żywienia. Idealnie sprawdza się w diecie niskokalorycznej, niskotłuszczowej czy niskocholesterolowej, ponieważ nie używa się do tego dużej ilości tłuszczu, wody ani soli. Takie zastosowanie pozwala zachować wszystkie witaminy i minerały. Para wodna sprawia, że warzywa czy mięsa pozostaną miękkie, soczyste oraz pełne składników odżywczych.
jest naczyniem przeznaczonym do szybkiego gotowania. Jest to możliwe dzięki szczelnej, otoczonej uszczelkami pokrywie, która dokładnie przywierając do naczynia, sprawia, że w jego wnętrza powstaje bardzo wysokie nadciśnienie. W tak wytworzonych warunkach jedzenie gotuje się błyskawicznie, dzięki czemu idealnie sprawdza się do przygotowywania zup, duszenia mięs czy ryb. Wykonane są w większości przypadków ze stali szlachetnej bądź aluminium.
określa się naczynia specjalnie przystosowane kształtem, budową i strukturą do składnika, który będzie w nim gotowany. I tak na rynku wyposażenia kuchennego znajdujemy między innymi garnki do gotowania szparagów, makaronu czy kaczek.
Najważniejszymi parametrami, którymi należałoby się kierować przy zakupie garnków jest przede wszystkim materiał, z jakiego został wykonany. Liczni producenci proponują naczynia ze stali nierdzewnej, aluminium, żeliwa, szkła, miedzi, ceramiki, a nawet gliny. Warto też spojrzeć na grubość i wielowarstwowość jego dna (akutermiczność) oraz grubość ścianek korpusu. Ważna jest również powłoka, jaką pokryto naczynie oraz dodatkowe elementy zastosowane w celu usprawnienia gotowania, jakie jak: termometry, miarki czy odpowietrzniki.