Kupujemy garnki. Na co zwrócić uwagę?
Opinie: 0
Garnki są przyborami codziennego użytku. Ważne jest, by spełniały oczekiwania i wymagania stawiane przez każdego ich użytkownika. Aby naczynia kuchenne należycie służyły przez długi czas, przy ich doborze należy kierować się kilkoma wskazówkami. Istotna jest wiedza na temat budowy, struktury i materiałów, z jakich wyprodukowane są garnki poszczególnych producentów. Przy zakupie nowych naczyń kuchennych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników warunkujących użyteczność tych produktów.
Jedną z kluczowych rzeczy, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego garnka, jest materiał, z jakiego został wykonany. Każdy z surowców na naczynia kuchenne ma inne właściwości i wymagania dotyczące ich pielęgnacji, dlatego warto zapoznać się dokładniej z tym tematem (patrz Rodzaje garnków). Najczęściej spotykane na rynku artykułów gospodarstwa domowego są garnki ze stali szlachetnej – trwałe i wytrzymałe na różne uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na korozję. Równie często wykorzystywanym materiałem jest aluminium lub miedź, lekkie i świetnie przewodzące ciepło. Garnki żeliwne wytwarzane z naturalnych surowców są praktycznie niezniszczalne i przy odpowiednim użytkowaniu można z nich korzystać przez długie lata. Często spotykanymi na rynku są też garnki ceramiczne, nieposiadające substancji, które mogłyby wywierać negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Garnki emaliowane produkowane w różnych wariantach kolorów i wzorów nie uczulają, a garnki z grubego, odpornego na wysokie temperatury szkła umożliwiają wygodne doglądanie gotującego się wewnątrz jedzenia. Z naturalnych materiałów, przystosowane do pieczenia w piekarniku czy gotowania bez tłuszczu są zaś garnki rzymskie.
Wśród dostępnych na rynku powłok naczyń kuchennych najważniejszymi są:
- emaliowane – odporne na działanie kwasów i zasad żywnościowych, niewydzielające szkodliwych, wchodzących w reakcje z żywnością substancji chemicznych,
- ceramiczne – ekologiczna, wytrzymała na bardzo wysokie temperatury,
- teflonowe – zapobiegające przywieraniu i przypalaniu pokarmów,
- tytanowe – długowieczne i odporne na czynniki zewnętrzne.
Różna jest również cena poszczególnych garnków, wahająca się od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych za pojedynczy egzemplarz. Z reguły im wyższa cena, tym lepsza jakość garnka.
Najważniejszą częścią garnka jest dno, które warunkuje przewodzenie i długie utrzymywanie ciepła. Jeśli jego kształt jest płaski, a nie wypukły, to szybciej pobiera ono otrzymywaną energię i rozprowadza je po korpusie naczynia. To również ono zapobiega przywieraniu i przypalaniu się pokarmów. Również jego budowa jest niezwykle ważna. Im więcej posiada warstw, tym lepiej wykazuje powyższe właściwości. Dna mogą mieć dodatkowo wbudowany dysk miedziany lub aluminiowy, gwarantujące doskonałą dystrybucję ciepła i odporność na odkształcenia.
Producenci w swojej ofercie posiadają wiele modeli i typów naczyń kuchennych. Klienci więc mogą wybrać te, które odpowiednio spełnią ich oczekiwania. I tak na rynku dostępne są: garnki klasyczne, rondle, do gotowania na parze, szybkowary czy naczynia specjalistyczne (do gotowania szparagów czy makaronu). Warto też zwrócić uwagę na możliwość korzystania z garnków na kuchniach indukcyjnych czy w piekarniku, ponieważ nie każde z nich są do tego przystosowane, oraz przystosowanie do mycia w zmywarce. Gotowanie ułatwiają też miarki umieszczane wewnątrz ścian, a także nienagrzewające się uchwyty i odpowiednio wyprofilowane i przylegające szklane pokrywy z odpowietrznikami. Niektórzy producenci przyznają gwarancję na swoje produkty.