Garnki żeliwne
Opinie: 0
Garnki odlewane z żeliwa są jednymi z ciętych produkowanych naczyń kuchennych. Wytwarzane są ze stopu naturalnych surowców. Podczas produkcji mogą zostać dodatkowo pokryte emalią, powłoką teflonową lub warstwą ceramiczną.
Najważniejszym ich walorem jest to, że naczynia są praktycznie niezniszczalne i przy odpowiednim użytkowaniu można z nich korzystać przez długie lata. Garnki żeliwne najbardziej nadają się do potraw wymagających długiego gotowania, duszenia na niewielkim ogniu. Ich grube ściany i dna dokładnie utrzymują temperaturę wewnątrz naczynia podczas gotowania, jak i na długo po jego zakończeniu. Większość garnków żeliwnych nadaje się stosowania ich na wszystkich rodzajach kuchenek: elektrycznych, gazowych, ceramicznych, halogenowych oraz płytach indukcyjnych. Co więcej można wkładać je do piekarnika, by upiec daną potrawę. Są bowiem odporne na wysokie temperatury. Naczynia te są też przydatne w zdrowej kuchni, ponieważ umożliwiają gotowanie bez użycia tłuszczu. Ciekawostką jest fakt, że związki żelaza zawarte w powierzchni naczynia podczas przyrządzania posiłków (głównie o kwaśnym odczynie) przenikają pożywienia, co według medycyny alternatywnej może być pomocne w walce z anemią.
Główną wadą takich naczyń jest ich wysoka waga. Są one bardzo masywne. Choć długo utrzymują ciepło, potrzebują dużo czasu, by rozgrzać się do odpowiedniej temperatury. Powierzchnia naczyń kuchennych z żeliwa jest porowata, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich dokładne czyszczenie. Po umyciu wymagane jest dokładne ich osuszenie i natarcie niewielką ilością oleju roślinnego. Pozostawione do samodzielnego wyschnięcia mogą rdzewieć.