Do płyt ceramicznych należy używać garnków specjalnie do nich przystosowanych. W przeciwnym wypadku kuchnia taka może nie zadziałać, bądź spowodować niepotrzebną utratę energii i wydłużenie czasu gotowania, co wiąże się ze zwiększeniem kosztów.
Jak działa płyta ceramiczna?
Płyty ceramiczne zyskały popularność dzięki swojemu nowoczesnemu designowi, łatwej obsłudze i wygodnemu utrzymaniu jej w czystości. Stosuje się w niej płaską, szklano-ceramiczną płytę o gładkiej powierzchni, która odporna jest na obciążenia. Wydzielone są na niej pola grzejne o różnych średnicach, przeważnie w liczbie od trzech do pięciu. Ciepło wydobywa się tylko w ich obrębie, dlatego ryzyko poparzenia jest zniwelowane. Standardowe pole grzania jest ogrzewane spiralną grzałką i potrzebuje około piętnastu sekund, by stać się w pełni ciepłe. Klasyczna szerokość zabudowy wynosi około 60 centymetrów.
Płyta ceramiczna działa tylko w obrębie pól grzewczych i przekazują wytwarzane ciepło garnkowi dzięki kontaktowi z nim. Ważne jest więc, by naczynie kuchenne miało odpowiednio płaskie dno, co zapewni dokładne przyleganie do powierzchni płyty, a tym samym zapobiegnie nadmiernej ilości utraty ciepła. Garnek powinien też mieć średnicę dna zbliżoną do średnicy pola grzejnego. Płyta ceramiczna reaguje na kontakt z garnkiem, dlatego takie naczynie powinno być odpowiednio ciężkie.