Garnki, których należy się wystrzegać
Opinie: 0
Nie tylko przyrządzane przez nas posiłki oddziałują na nasze zdrowie. Pozytywny lub negatywny wpływ mogą mieć także naczynia, w których to pożywienie jest przygotowywane. Uwalniane podczas obróbki termicznej substancje mogą szkodzić zarówno zdrowiu człowieka, jak i całemu środowisku. Warto więc przy zakupie nowego garnka sprawdzić z jakiego materiału został wyprodukowany i czy otrzymał on atest Państwowego Zakładu Higieny.
Najgłośniej mówi się o szkodliwym działaniu teflonu. Do jego produkcji wykorzystuje się kwas perfluorooktanowy (PFOA). Zdaniem naukowców jest to toksyczna substancja, która może powodować wady wrodzone, zaburzenia rozwojowe, problemy z hormonami oraz podwyższenie cholesterolu. PFOA jest związkiem chemicznym trudno usuwalnym z organizmu i stanowiącym potencjalne zagrożenie rakotwórcze dla człowieka. Teflon spotykany jest głównie w patelniach, jednak niektóre garnki również są nim pokrywane. Taka powierzchnia sprzyja wygodnemu gotowaniu, ponieważ zapobiega ona przywieraniu i przypalaniu pokarmów. Należy jednak pamiętać, że w momencie, kiedy teflon zostanie zarysowany lub zacznie odchodzić, takie naczynie należy niezwłocznie wyrzucić. W takiej sytuacji pod wpływem obróbki termicznej szkodliwe substancje chemiczne uwalniają się i przedostają się do pożywienia.
Nie tylko uszkodzony teflon nabywa szkodliwych właściwości. Wystrzegać należy się również garnków emaliowanych, gdzie powierzchnia odprysła lub wyszczerbiła się. Pod wpływem ciepła i działania kwasów żywnościowych spod takiego odprysku wydostaje się wchodzący w reakcje z jedzeniem metal, który szkodzi człowiekowi.
Do gotowania niektórych potraw idealne są naczynia aluminiowe. Nie należy jednak przyrządzać w nich kwaśnych i bardzo słonych posiłków. Kwasy żywnościowe wraz z wysoką temperaturą powodują uwalnianie się z powierzchni aluminium glinu, który w spożywany w nadmiernych ilościach odkłada się w wątrobie, co może prowadzić do jej niewydolności, a nawet nowotworu. Co więcej, badania naukowe dowodzą, że glin może powodować upośledzenie układu nerwowego, a jego działanie może prowadzić do licznych chorób neurologicznych (na przykład choroby Alzheimera).
Warto również wykazywać ostrożność w przypadku wyjątkowo tanich garnków. Z reguły takie naczynia są często podróbkami tych markowych. Niewiadomo więc do końca z jakiego tworzywa zostały wyprodukowane. Może to być dowolny stop metali mogących wywierać niepożądany wpływ na zdrowie człowieka i środowiska.