Garnki bezpieczne dla zdrowia
Opinie: 0
Obecnie na rynku artykułów gospodarstwa domowego dostępne są naczynia kuchenne wyprodukowane ze stali, aluminium, żeliwa, ceramiki, szkła, gliny, a także różnych mieszanek tych surowców. Naukowcy dowodzą, że niektóre z tych tworzyw mogą wywierać szkodliwy wpływ zarówno na zdrowie człowieka, jak i całe środowisko. Niektóre wydzielają niepożądane substancje, inne reagują z pożywieniem w nich przyrządzanym. Najniebezpieczniejsze są najtańsze, niesprawdzone garnki.
Najbardziej powszechnie stosowanym materiałem do produkcji garnków jest stal nierdzewna. Badania wskazują, że jest on jednym z najbezpieczniejszych materiałów, z jakich tworzone są naczynia kuchenne. Wykazuje on dużą odporność na działanie wysokich temperatur, chemikaliów czy kwasów żywnościowych. Dodatkowo nie ulega korozji oraz uszkodzeniom mechanicznym. Jedyną wadą takiego materiału jest jego skład. Najczęściej wykonane są z twardej stali nierdzewnej typu 18/10 (lub 18/8), co oznacza, że w jej składzie znajduje się 18 procent zawartości chromu oraz 10 (lub 8) procent zawartości niklu. I właśnie nikiel może okazać się alergenem powodującym uczulenia u alergików. Zdarza się tak jedynie w przypadku tanich, niesprawdzonych garnków.
Garnki żeliwne produkowane ze stopów naturalnych surowców. Ich największym walorem jest to, że są bardzo wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia ich żywotność nawet przez długie lata. Można wkładać je do piekarnika, by upiec daną potrawę. Są bowiem odporne na wysokie temperatury. Naczynia te są też przydatne w zdrowej kuchni, ponieważ umożliwiają gotowanie bez użycia tłuszczu. Dodatkowo badania naukowe udowodniły, że związki żelaza zawarte w powierzchni naczynia podczas przyrządzania posiłków (głównie o kwaśnym odczynie) przenikają pożywienia, co według medycyny alternatywnej może być pomocne w walce z anemią.
Bezpieczne dla środowiska są również naczynia z powłoką ceramiczną. Jest to najbardziej ekologiczna z dostępnych na rynku stosowanych powierzchni naczyń kuchennych. Przy jej produkcji nie użyto:
- kwasu perfluorooktanowego (PFOA),
- politetrafluoroetylenu (PTFE).
Substancje te podczas gotowania mogłyby uwalniać szkodliwe dla pożywienia i tym samym zdrowia substancje. Są one związkami chemicznymi trudno usuwalnymi z organizmu i stanowiącymi potencjalne zagrożenie rakotwórcze dla człowieka. Pod wpływem obróbki termicznej powierzchnie te nie wydzielają również żadnych substancji chemicznych, które mogłyby wchodzić w reakcje z pożywieniem i tym samym mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i środowisko.
Pozytywny wpływ na zdrowie ma nie tyko struktura i materiał, z jakiego garnek jest wyprodukowany, ale również możliwość przyrządzania w nich posiłków przy użyciu niewielkiej ilości wody i tłuszczu. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę czy konkretne naczynie kuchenne otrzymało atest Państwowego Zakładu Higieny, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa.